Site Sağ Reklam Alanı  200x400

16-01-2016 Mehmed Akif Ersoy

           Ramazan mollasının biri köylüye, geceleri  teravih kıldırmış; gündüzleri de Mızraklı, Kırk Sual, Kara Davut gibi yaşını başını çoktan almış eserlerden vaaz edermiş.

          Fakat bayram gelince heybesini işlemeli çamaşırlarla, kesesini fitrelerle, zekatlarla doldurmak şöyle dursun, cemaatin hallerine şükreden fakirler kısmı yalnız adamcağızın sağlığına dua, sabırlı  zenginler zümresi ise sadece kendilerimi duadan unutmamasını ricada bulunmuş! Belanın büyüğüne bakın ki: Zavallı molla o aralık heybesini de çaldırmış!

            Şu bir ay süren geceleri gündüzlü ibadetlerin Allah katında birikmiş sevabını alabilmek için kıyameti beklemeye değil ya, gelecek üç ayların gelmesine kadar pineklemeye bile tahammülü olmayan mollacağız bu saygı yoksulu cemaatten öfkesini almak istemiş:

           "Ey köylü dayılar! Beni bütün Ramazan çalıştırdınız; bugün on para vermedikten başka heybemi de çaldınız. Fakat ettiğiniz yanınıza kaldı zannetmeyiniz. Ben Kadir gecesi teravih kıldırırken size ayeti mahsus yanlış okudum." demiş.

           Köylüler hep bir ağızdan: "Hoca, düşündüğün şeye bak! Sen bize ayeti yanlış okudunsa, biz de namaza abdestsiz durduk!" cevabını vermiş.

                                                                                       ************************

              Fransızların ne iyi gün dostu, ne Müslüman düşmanı olduklarını yeni öğrenen Osmanlı uleması : "Artık okullarımızdan Fransızcayı sürmeliyiz; artık Paris'teki öğrencilerimizi geri almalıyız. Böyle yaparsak intikamımızı almış, herifleri kahretmiş oluruz" demeye başladılar. Şimdi, şu kuruntularımıza karşı Fransızlar da tıpkı demin söylediğimiz köylüler gibi biz zavallılara deseler ki:

              " Yaptığınız işe bakınız! Biz dilimizle sizin hayrınıza değil, mahvınıza çalıştık; memleketimize gönderdiğiniz gençlerinize ise hiçbir şey öğretmedik! Evet, fesini, heybesini bırakan pek çok oldu. Fakat buradan işe yarar meta götürebilen hiç denecek kadar az!"

                Acaba yine bizim akıllarımız şöyle bir cevaba karşı ne diyecekler İşte ben bunu merak ediyorum.

 

 Sebilürreşad, 16 Ocak 1913 C:9

 
Mehmed Akif Ersoy Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler