Site Sağ Reklam Alanı  200x400

05-07-2019 ASKERİ

Cephelerdeki Son Durumlar

Cephelerdeki Son Durumlar

OSMANLI-İTİLAF-I MÜSELLES MUHAREBESİ

TEBLİĞ-İ RESMİ                                                                               244’ncı gün

21 Haziran 331 (4 Temmuz 1915) tarihle karargâh-ı umumiden tebliğ olunmuşdur.

  1. Kafkasya cebhesinde: üç alay kadar düşman süvarisi hudud civarında sağ cenahımız gerisine doğru sarkmak teşebbüsünde bulunmuş ise de süvari kıtaatımızla icra eyledikleri müsademe (çarpışma) neticesinde yine geldikleri istikametde ricata (geri dönmeye) mecbur idilmişlerdir.
  2. Çanakkala cebhesinde: Şimal gurubdan “Arıburnu” fasılalı topçu ve piyade ateş muharebesi olmuşdur. Düşman fena kokulu gaz neşr iden endahta (atmaya) hala devam itmekdedir. 19 Haziranda paralandıkdan sonra bu cinsden yeşil gaz neşr iden şarapnel endaht eylemişlerdir (atmışlardır).

Cenub grubunda “Seddülbahr” kıtaatımız (bölüklerimiz) 19 haziranda düşmanın sol cenahına icra eyledikleri taarruzlarında iyi neticeler elde itdiler ve düşman mevzi’inin baz-ı aksamına süngü hücumlarıyla girdiler.

Sahil bataryalarımız 20 Haziranda “Seddülbahir” de düşman topçularıyla kıtaatını ve tayyare hangarlarını bombardıman itdiler.

      3. Diğer cebhelerde şayan-ı işar (bildirmeye değer) bir tebeddül (değişiklik) olmamışdır. 5 Temmuz 1915 Tasvir-i Efkar Gazetesi

 


Kaynak: 5 Temmuz 1915 Tasvir-i Efkar Gazetesi

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER ASKERİ HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler